روانپزشکی


اختلال وسواسی اجباری

اختلال وسواسی اجباری

اختلال وسواسی اجباری شامل یک گروه نشانه‌های متنوع مانند افکار و رفتارهای مزاحم، مشغله‌های فکری و اجبارها است. این رفتارها و افکار باعث رنج و عذاب شدید فرد می‌شوند. وسواس‌ها و اجبارها، وقت‌گیر هستند و توانایی فرد برای داشتن یک زندگی روتین، عملکرد شغلی صحیح، فعالیت‌های اجتماعی معمولی یا روابط میان فردی سالم را به طرز قابل ملاحظه‌ای مختل می‌کنند.

نقش نظام مراقبت‌های بهداشت اولیه در دسترسی به خدمات سلامت روان

نقش نظام مراقبت‌های بهداشت اولیه در دسترسی به خدمات سلامت روان

در بحران‌هایی مثل کرونا که نه فقط کشور ما، بلکه همه جهان را درگیر کرده، مهمترین نیاز بشر حمایت روانی است زیرا بحران کرونا به نوعی در دهه‌های گذشته منحصر به فرد بوده است. کرونا تغییراتی را در سبک زندگی افراد ایجاد کرد و در نتیجه این  تغییرات، نیاز به حمایت روانی بیشتر شد.

سکته مغزی در ایران زودتر از همه جا

سکته مغزی در ایران زودتر از همه جا

سکته مغزی نوعی اختلال نورولوژیک  ناگهانی است که به علت عروق کانونی قابل انتساب است که به دنبال آن  خون‌رسانی به ناحیه‌ای که دچار سکته مغزی شده مختل می‌شود. به بیان دیگر  اگر خون‌رسانی به قسمتی از مغز دچار اختلال شده و متوقف شود این قسمت از مغز دیگر نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را داشته باشد. این وضعیت را سکته مغزی می‌‌گویند.

اسکیزوفرنیا چيست؟

اسکیزوفرنیا چيست؟

اسکیزوفرنیا یا روان گسیختگی شایع‌ترین نوع روان‌پریشی است و نوعی جنون (psychosis) به حساب می آید. به باور روانپزشکان فرد اسکیزوفرنیک قابلیت تمیز دادن بین افکار، ایده ها و تصورات قوی خودش و واقعیت را ندارد. این بیماری نوعی بیماری روانی با منشاء نامشخّص و علایم متغیّر می‌باشد.

هنردرمانی برای کودکان اوتیسم

هنردرمانی برای کودکان اوتیسم

در روش هنر درمانی درمانگران می‌بینند كه یك كودك چگونه در حال انجام كار است. اگر كودكی كه به طور معمولی در حال رنگ آمیزی داخل خطوط است و ناگهان توانایی این كار را از دست  می‌دهد این نشانه این است كه چیزی در حال جریان است و چیزی در حال مزاحمت  برای كودك است.

7 دقیقه بدون وسواس!

7 دقیقه بدون وسواس!

اختلال وسواس جبری Obsessive Compulsive Disorder، وسواس فکری جبری یک اختلال رایج، مزمن و طولانی مدت است که در آن فرد دارای افکار غلط، اجباری و وسواس گونه است و تمایل به تکرار بیش از حد دارد.

عضویت خبرنامه
عضو خبرنامه ماهانه وب‌سایت شوید و تازه‌ترین نوشته‌ها را در پست الکترونیک خود دریافت کنید.
آدرس پست الکترونیک خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...