روز بیست و چهارم آبان ماه، آغاز هفته کتاب و کتاب‌خوانی است. در این هفته، با اجرای برنامه‌هایی که به وزش نسیم معرفت از سوی دریای کتاب و معانی ناب به سمت اندیشه همگان می‌انجامد، می‌کوشیم تا به تقویت فرهنگ مطالعه و گسترش سطح آگاهی‌های عمومی مدد رسانیم.

کتاب، دروازه‌ای به سوی جهان گسترده دانش و معرفت است و ارائه کتاب‌های خوب، یکی از بهترین ابزارها برای به کمال رساندن انسان‌هاست و کسی که در این دنیای زیبا زندگی ‌می‌کند، نمی‌تواند با دنیای کتاب بی‌ارتباط باشد. پس بیاییم با گرامی داشت این هفته و نام مبارک آن، با هدیه کتاب‌هایی به دوستان خود، در پروراندن دانش و کمال سهیم باشیم.

تاثیر مطالعه بر سلامت روان و احساسات                  

مطالعه فعالیتی است بسیار مفید که بر توانائی‌های ذهنی، روحیات و احساسات تاثیرات شگفت انگیزی دارد.

مطالعه استرس را کم می‌کند

زمانی که استرس دارید ترجیح می‌دهید چه کارهایی انجام دهید؟ پیاده‌روی کنید؟ یا  موسیقی گوش دهید؟ محققان اطمینان داده‌اند که در مواقع استرس باید مطالعه کرد. تحقیقاتی که انجام شده نشان داده است که مطالعه در مقایسه با موسیقی، پیاده‌روی و حتی قهوه بهترین روش برای غلبه به استرس است. افرادی که مورد آزمایش قرار گرفته بودند با مطالعه به مدت 6 دقیقه  توانسته بودند استرس خود را کاهش دهند.

مطالعه بی‌خوابی را درمان می‌کند  

ثابت شده است که مطالعه یکی از موثرترین راه‌ها برای آرامش و آمادگی برای خواب می‌باشد. نور موبایل و تلویزیون به مغز می‌گویند که اکنون زمان بیدار شدن است در حالی که خواندن کتاب در نور کم تاثیر کاملا متفاوتی دارد زیرا مغز  تشخیص می‌دهد که اکنون زمان استراحت است.مطالعه از ما انسانی لطیف و مهربان می‌سازد

هنگامی که کتابی را مطالعه می‌کنید به خصوص کتاب‌های داستان، از نظر احساسی به عمق داستان می‌روید و ارتباط احساسی با قهرمانان داستان برقرار می‌کنید. مطالعات نشان داده است کسانی که از نظر احساسی با داستان ارتباط برقرار می‌کنند در دنیای واقعی انسان‌های مهربان و دلسوزی هستند.

مطالعه کارکرد مغز را تقویت می‌کند

تحقیقات نشان داده است که ما انسان‌ها پس از مطالعه باهوش‌تر می‌شویم. چند روز پس از پایان کتاب مغز ما تغییرات مثبتی را نشان می‌دهد. دانشمندان دریافته‌اند که بهبود در کارکرد مغز به دلیل ارتباطات شدید در مغز و تغییرات عصبی است که در حافظه عضلانی ایجاد می‌شود.

مطالعه افسردگی را کاهش می‌دهد

بر اساس یکی از تحقیقات اخیر مطالعه یکی از بهترین روش‌ها برای مبارزه با استرس است. در این تحقیق بیمارانی که کتاب می‌خوانند نسبت به افرادی که کتاب‌خوان نیستند افسردگی کمتری دارند.

مطالعه به هدفمندی و غلبه بر مشکلات کمک می‌کند

هرچه بیشتر مطالعه کنیم بیشتر خودمان را در قالب قهرمانان کتاب‌ها می‌بینیم و مدل‌های رفتاری آنها به زندگی خود منتقل می‌کنیم. این بدین معنی است که با دنبال کردن مثال‌های یک کتاب خوب، انگیزه پیدا خواهید کرد.

مطالعه انسان را اجتماعی می‌کند

کسانی که مطالعه می‌کنند انگیزه بیشتری برای شرکت در فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی گوناگون دارند.

مطالعه توانائی‌های حافظه و تفکر را تقویت می‌کند

هر زمان که مطالعه می‌کنید در واقع ذهن را تعلیم می‌دهید. وقتی با کلمات جدیدی مواجه می‌شوید مفهوم آن را کشف می‌کنید و در حافظه کوتاه مدت ذخیره می‌کنید. تحقیقات ثابت کرده‌اند که مطالعه، زوال را در قوه ادراک شخص کاهش می‌دهد. کسانی که ذهن را با مطالعه برمی‌انگیزند بهتر می‌توانند مغز را زنده  نگه دارند.

کتاب‌خوان‌ها از سلامت جسمی بیشتری برخوردارند

تحقیقات ثابت کرده است کسانی که عاشق مطالعه هستند بیشتر ورزش می‌کنند و با اشتیاق‌تر از کسانی هستند که به روش‌های دیگری اوقات فراغت خود را می‌گذرانند.  

مطالعه خلاقیت را تقویت می‌کند

تصاویر رنگی با متن‌های ساده تاثیرات مثبتی بر خلاقیت و مهارت‌های هنری کودکان می‌گذارد. این تاثیر بر روی جوانان نیز مشهود است.

مطالعه از بیماری آلزایمر زودرس جلوگیری می‌کند

کسانی که علاقه به خواندن کتاب دارند کمتر مبتلا به بیماری آلزایمر می‌شوند. مغز هم مانند اعضای دیگر بدن نیاز به ورزش دارد و بهترین ورزش برای آن مطالعه می‌باشد.

خواندن کتاب با صدای بلند روابط شما با کودکتان را تقویت می‌کند

روانشناسان اذعان داشته‌اند که اگر با صدای بلند برای کودکانتان داستان بخوانید روابط خاصی با آنها ایجاد خواهید کرد. بنابراین سعی کنید بیشتر برای کودکانتان کتاب بخوانید. البته ناگفته نماند که تلویزیون و هر فعالیت دیگری نمی‌تواند به این اندازه تاثیرگذار باشد.

مطالعه به یادگیری بیشتر کودکان در مدرسه کمک می‌کند

بچه‌هایی که قبل از مدرسه مطالعه می‌کردند و در کل مطالعه را دوست دارند یادگیری بهتری در مدرسه دارند. آنها نه تنها در خواندن بلکه در ریاضیات و تمامی علوم بسیار موفق هستند.