تغییرات سریع جسمانی که در نوجوانی رخ می‌دهد باعث می‌شود که نوجوانان احساس کنند که وارد دنیای جدیدی شده‌اند و به همین خاطر شور و هیجان بیشتری از خود نشان دهند. آن‌ها در این دوران برای اولین بار نیاز جنسی را همانند یک بزرگسال تجربه کرده و در زمینه مسائل جنسی کنجکاوی بیشتری پیدا می‌کنند. به عنوان یک والد اگر نتوانید اطلاعات صحیحی را در این زمینه در اختیار نوجوانتان قرار دهید، او تلاش می‌کند تا از طریق منابعی که اطلاعات چندان دقیقی در دست ندارند به دنبال پاسخ سؤال‌هایش باشد.

از جمله این منابع می‌توان به گروه دوستان و همسالان اشاره کرد. به این ترتیب نوجوانان به دلیل کنجکاوی بیشتر و  عدم آگاهی کافی در مورد مسائل جنسی بیشتر در معرض آسیب‌های مختلف قرار دارند و اگر نظارت درستی از جانب والدین صورت نگیرد به احتمال بیشتری در رفتارهای جنسی پرخطر درگیر می‌شوند. از جمله این خطرها می‌توان به برقراری ارتباط جنسی محافظت نشده و رفع نیازها از راه‌های نادرستی نظیر اینترنت و اعتیاد به پورنوگرافی اشاره کرد.

نحوه مدیریت نیازهای جنسی نوجوان

لذت حاصل از تجربه میل جنسی باعث می‌شود که افراد به دنبال تکرار آن باشند و بخواهند به مقدار بیشتری آن را تجربه کنند. این امر در نوجوانی که اغلب فرصتی برای ازدواج و رفع صحیح نیازهای جنسی وجود ندارد می‌تواند به موضوع مشکل‌سازی تبدیل شود و افراد را با آسیب‌هایی نظیر اعتیاد به خود ارضایی مواجه کند. برای اینکه بتوانید به طور موفقیت‌آمیزتری این نیاز را مدیریت کنید، رعایت نکات زیر می‌تواند کمک کننده باشد.

حذف کردن محرک‌ها از راه‌های مدیریت نیازهای جنسی نوجوان

قدم اول برای اینکه بتوانید از روی‌آوری به رفتارهای مخربی نظیر خود ارضایی پیشگیری کنید این است که عوامل تحریک کننده را حذف کنید. البته این امر در دنیای امروز و گسترش استفاده از فضاهای مجازی بسیار سخت شده است. با این حال انجام اقداماتی نظیر محدود کردن استفاده از فیلتر شکن‌ها، دوری از دیدن فیلم‌های پورنوگرافی، نخواندن مطالب جنسی و تحریک کننده از جمله مواردی هستند که می‌توانند از شدت یافتن  میل جنسی در نوجوانان بکاهند.

افزایش فعالیت‌های بدنی

افزایش فعالیت‌های بدنی و ورزشی یکی از  بهترین روش‌هایی است که می‌تواند انرژی جنسی شما را مدیریت کرده و در تخلیه نیروی اضافی ایجاد شده به شما کمک کند. ورزش کردن با تقویت روحیه و افزایش احساس نشاط به شما کمک می‌کند تا تنش‌های مرتبط با فشار جنسی را نیز برطرف کنید و وضعیت سلامت روان خود را در حالت بهینه‌ای نگه دارید.

داشتن اوقات فراغت مناسب از راه‌های مدیریت نیازهای جنسی نوجوان

بیکاری و بی‌حوصلگی بیش از هر چیزی می‌تواند افکار مرتبط با میل جنسی را برای نوجوانان به همراه بیاورد. به همین خاطر لازم است که بتوانید برنامه منظمی برای اوقات فراغت خود در نظر بگیرید و با انجام فعالیت‌های مورد علاقه‌تان زمان‌های خالی را پر کنید.

تنظیم زمان خواب

بیدار ماندن در طول شب همراه با مشاهده  تصویرهای تحریک کننده‌ای که در فضاهای مجازی وجود دارد می‌تواند مدیریت نیازهای جنسی نوجوانی را برای شما دشوار کند و امیال جنسیتان را بیش از هر  زمان دیگری بیدار نگه دارد. به همین خاطر لازم است که تلاش کنید ساعات خواب منظمی داشته باشید و از بیداری‌های شبانه پرهیز کنید.

چرا رفع نیازهای جنسی نوجوانی از طریق خود ارضایی نهی می‌شود؟

خودارضایی به خودی خود امری طبیعی در فرایند بلوغ و رشد جنسی است که ممکن است هرکسی آن را تجربه کند. اما مشکل اینجاست که لذت ناشی از این رفتار احتمال تکرار هرچه بیشتر آن را بالا می‌برد. تا حدی که بسیاری از نوجوانان به این عمل اعتیاد پیدا کرده و به گونه‌ای وسواسی این کار را تکرار می‌کنند. در این شرایط خودارضایی می‌تواند آسیب‌های روانی متعددی را به بار بیاورد و منجر به تجربه احساسات  ناخوشایندی نظیر اضطراب، تنش و افسردگی شود و حتی عملکرد فرد در رابطه جنسی نیز تحت تاثیر قرار دهد. به همین خاطر توصیه می‌شود که تا حد ممکن میزان این رفتار را کاهش دهید و با مدیریت نیاز جنسی خود اوضاع را پیش ببرید.