در دوره عبور از اپیدمی کرونا، افراد با شناخت ناکارآمدی‌های فردی، ضعف‌های اخلاقی، مشکلات کنترل فردی، عدم مهارت‌های اجتماعی از طریق به کارگیری توانمندی‌ها و استفاده از زیرساخت‌های موجود،  باید در سبک زندگی فعلی، عادت‌ها و عقاید خود تجدیدنظر کنند.

دوران پسا کرونا دورانی است که چه بخواهیم و چه نخواهیم باید طبق موج جدیدی حرکت کنیم زیرا سلامت روان و جسم ما تابع آن شرایط است. دوران پساکرونا دوران رشد و تعالی پس از استرس خواهد بود و این نتیجه‌ای است که انسان در طول تاریخ و  پس از عبور بحران‌ها تجربه کرده است.

از سالیان گذشته تاکنون به این تئوری رسیده‌ایم که کسانی حق حیات دارند که بتوانند با شرایط موجود خود را منطبق کنند و آن انطباق سرآغازی برای حیات و بقاء است.

به زبان ساده‌تر دوران پس از بحران یعنی دوران تغییر، تمدن و ارتقاء بشریت؛ یکی از موضوعاتی که باید همیشه در دوران بحران در نظر بگیریم این است که در این مواقع ضعف‌ها و ناکارآمدی‌های فرد و جامعه پا به عرصه ظهور می‌گذارد و اگر مدیریت درستی در این راستا نداشته  باشیم، آتش این بحران گسترده‌تر خواهد شد.

در تمامی بحران‌ها و شرایط دشوار، افرادی موفق‌اند که  با به کارگیری تجارب گذشته، واقع‌بینی، شناخت خود و کنار گذاشتن صفات اخلاقی ناکارآمد، زندگی در حال، به کارگیری استعدادها و مهارت‌های موجود و آموزش‌های جدید، تاب‌آوری فردی، خانوادگی و اجتماعی بالاتری با مولفه‌های  انعطاف‌پذیری، مقاومت، سرسختی در شرایط دشوار، بروز هیجان و احساسات مثبت از خود، قدرت حل مسئله، تصمیم‌گیری، سازگاری با شرایط، هدفمندی، داشتن مهارت‌های زندگی و برخورداری از حمایت‌های اجتماعی و ارتباطی گسترده، از  سلامت جسمی و روانی در شرایط مختلف زندگی برخوردار باشند.

ترس، نگرانی و  وحشتی که کروناویروس در دل و جان مردم انداخته بی‌حد و حصر بوده است و این وحشت و نگرانی تاثیرات خود را در دوران پساکرونا به صورت آسیب‌های اجتماعی و اختلالات روحی و روانی در جامعه می‌گذارد، اما خبر خوب این است که مطالعات نشان داده بیماری‌های مسری در هر برهه‌ای از زمان که شیوع پیدا  کرده، بعد از مدتی، در زمینه تکنولوژی، پزشکی و زیست‌شناسی تغییراتی نیز رخ داده و ثمراتی برای ارتقاء زندگی و تمدن بشر داشته است.اینکه برای مدت کوتاهی مردم ایران استرس و وحشت زیادی را تجربه کردند، طبیعی است، اما با مشارکت گسترده روانشناسان از طریق سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، تعداد بسیار  زیادی از مردم توانستند از این بحران عبور و خود را بازیابی کنند و با گذر از بحران و از طریق حل مسئله خود را با شرایط موجود سازگار کنند؛ این روند باعث رشد تجربه مشارکتی روانشناسان و مردم در بحران کرونا شد که از اثرات آن، می‌توان به ارتقاء کادر پزشکی بهداشت و درمان نیز اشاره کرد.

در دوره عبور از اپیدمی کرونا، افراد با  شناخت ناکارآمدی‌های فردی، ضعف‌های اخلاقی، مشکلات کنترل فردی و عدم مهارت‌های اجتماعی_ارتباطی و به کارگیری توانمندی‌ها و استفاده از  زیرساخت‌های موجود، باید در تغییر سبک زندگی فعلی، عادت‌ها و عقاید خود نیز  تجدیدنظر کنند.

باید با فراگیری فعالیت‌های جدید و لذت‌بخش، مهارت‌هایی را آموزش ببینیم تا بتوانیم در راهی که داریم موفق باشیم؛ همین روند باعث ارتقاء و پیشرفت در زمینه کاریابی شغلی، بهبود روابط خانوادگی، اجتماعی،  سلامت فردی و اجتماعی خواهد شد. به طور مثال مدیریت زمان برای به کارگیری فضای مجازی به منظور ورود به محیط‌های آموزشی و فراگیری مهارت‌های جدید کسب درآمد و بهینه‌سازی اقتصاد خانواده و اجتماع می‌تواند باعث پرورش خلاقیت  ایده‌پردازی شود.

دوران پسا کرونا با تمام آسیب‌های روانی،  اجتماعی و اقتصادی از قبیل جرم، فقر، بیکاری و دیگر نقاط ضعفی که بر جای  خواهد گذاشت می‌تواند ما را در رسیدن به آگاهی و اهداف بلند مدت و رسیدن به مرز تعادل کمک کند تا بتوانیم با عبور از این دوران و دوران بلاتکلیفی و  نگرانی، زندگی با ثبات‌تر و مسالمت‌آمیزی در کنار اعضای خانواده و افراد  جامعه داشته باشیم.

یکی از نکات مهم در این دوران حمایت، سرمایه‌گذاری و  اتخاذ تصمیمات بهینه با قابلیت اجرایی دولت در حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی،  بهداشتی و... است که اعضای جامعه به نوعی امیدواری و اطمینان‌خاطر از آینده  پیدا کنند تا بتوانند این مقطع دشوار را طی کنند.

ایجاد تغییر در نگاه عمومی به سالمندان، تغییر سبک زندگی قدیمی مردم به سمت سبک زندگی جدید، سرمایه‌گذاری در بخش‌های مختلف  جامعه، تغییر در ساختارهای موجود خانواده‌ها، تغییر در اهداف کوتاه‌مدت و  بلندمدت گذشته در سطح فردی و کلان، تغییر سیاست‌های آموزشی، بهداشتی، سلامت، اقتصاد، علمی و...، اوج‌گیری نبوغ، خلاقیت و ایده‌پردازی افراد، پیشرفت گسترده در زمینه‌های اینترنت و فضای مجازی مانند آموزش‌های آنلاین و  تغییر در سیستم‌های حمایتی و افزایش کیفیت مشاغل خانگی را از جمله مواردی  عنوان کرد که باید در دوران پساکرونا تغییر کند.

نگار اکبری زرگر_روانشناس سلامت