دعوای شما با همسرتان چه نکاتی را درباره روابط عاطفی‌تان آشکار می‌سازد؟

دعوای بین زوجین پدیده‌ای است که تمام زوجین در زندگی مشترک خود آن را تجربه کرده‌اند؛ بنابراین با وجود اینکه بنابه گفته عده‌ای دعوا نمک زندگی است، ولی زن و شوهر باید سعی کنند تا هنگام دعوا راهی را یافته تا هرچه زودتر صلح و آشتی بین آن‌ها حکم‌فرما شود. زمانی که به‌هر دلیلی بین شما و همسرتان مشکلی پیش می‌آید با طی کردن چند مرحله ساده می‌توانید گام‌به‌گام مساله را مدیریت کنید تا به راه‌حل و توافق برسید.

وقتی اختلاف‌نظر بین زوجین به وجود می‌آید

اختلاف بین بیشتر زوجین معمولاً ناخودآگاه ایجاد و در برخی از مواقع تشدید می‌شود. بسیاری از آنها بدون اینکه متوجه باشند، طرف مقابل را می‌رنجانند و از دست وی دلخور و عصبی شده به همین دلیل هنگام مشاجره، تحریک‌پذیر می‌شوند.

بلافاصله به طرف مقابلتان توهین نکنید

حل تعارض از مهارت‌های بین فردی است که می‌توان به شیوه‌ای منظم از آن برای حل‌وفصل اختلافات بین زوج‌ها استفاده کرد. زوجین نباید در مورد هر موضوع و اختلاف نظری که پیش آمده بلافاصله شروع به توهین به طرف مقابل خود کنند، بلکه آن‌ها باید در این مواقع با حفظ آرامششان گام‌به‌گام به حل تعارض بپردازند.

رعایت مرحله گوش دادن فعال از سوی زوجین ضروری است. زن یا شوهر باید پس از شنیدن صحبت‌های همسرش در کمال آرامش و به صورت محترمانه با وی گفت‌وگو کند. همچنین آن‌ها می‌توانند به منظور دریافت راهکارهای بهتر از یک نفر مورد اعتماد مانند مشاور مجرب کمک بگیرند.

زوجین باید هنگام صحبت ارتباط چشمی با یکدیگر برقرار کنند. زیرا این کار باعث شده که برون‌ریزی احساسی راحت‌تری داشته باشند و باید به نیاز‌های یکدیگر احترام گذاشته و روش‌های صحیح ابراز محبت را بیاموزند، به عنوان مثال هدیه دادن به همسر یکی از روش‌های مناسب نشان دادن علاقه به وی است.

زوجین باید توجه داشته باشند که به کار بردن برخی از جملات در بحث مثل هیزم روی آتش است، جملاتی مثل «تو هم مثل پدرت هستی»، «فلانی به من گفت: ازدواج نکن»، «کی میخوای کارتو عوض کنی؟»، «شما خانوادگی این طوری هستید» زن و شوهر باید در فضایی مثبت با یکدیگر صحبت کنند، زیرا استفاده از این قبیل عبارات سبب می‌شود که اعتماد به نفس همسرتان به شدت آسیب ببیند.

روابط زناشویی که مشکلات حاد دارد، مشابه کارت بازی است! به عبارتی دیگر زن یا شوهر نمی‌داند که رفتار یا گفتارش چه تاثیری روی همسرش می‌گذارد و وی در مقابل چه واکنشی نشان می‌دهد. بنابراین نوعی درگیری دائمی در ذهن خویش احساس می‌کند، نوعی گفت‌وگو، اما در تنهایی خویش؟!

زن یا شوهر هر چقدر بیشتر تلاش می‌کند ارتباط احساسی و عاطفی عمیق‌تری بین خود و همسرش بیافریند، با بی‌احساسی و بی‌عاطفگی بیشتر مواجه می‌شود، تا جایی که احساس خستگی تمام وجودش را فرا می‌گیرد و کم‌کم حتی همین احساس نیز از بین می‌رود.

زن یا شوهر نوعی تنهایی بسیار عمیق در وجود خود و نوعی استرس از بی‌پناهی و بی‌تکیه گاهی احساس می‌کند! بنابراین دیگر هیچ نیازی به همسرش حس نمی‌کند نوعی بی‌نیازی و جدایی از کسی که قرار بوده طبق قوانین تعریف شده هستی، به همه لحاظ حمایتش کنه! وقتی هر زنی به این درجه برسد یعنی طلاق حتمی خواهد بود!

مشاجرات لفظی، آرام آرام ریشه احساس و عاطفه بین دو نفر را می‌خشکاند و این مهم نسبت به هزاران عوامل مانند آستانه عصبانیت و بی‌خیالی تاریخ انقضای ازدواج را تعیین می‌کند!

رفتارهای اشتباه زن و شوهر‌ها بعد از دعوا

اگر چند دقیقه پس از بحث دوباره قصد داشته باشید در مورد آن با هم صحبت کنید، ایرادی ندارد. اما اگر چند روز پس از آن دوباره این مساله باز شود، چندان جالب نیست، در صورتی که در دعوایی خود را مقصر می‌دانید، نزد همسرتان بروید و از او عذرخواهی کنید. اینکه زن و شوهر‌ها با یکدیگر بحث و دعوا کنند بسیار عادی است، آنها دو انسان مجزا با طرز فکرهای متفاوت هستند؛ بنابراین کاملا طبیعی بوده که در مواردی با هم‌اختلاف نظر داشته باشند و حتی به واسطه این اختلاف نظر با یکدیگر بحثشان نیز بشود.

برخی از زوجین پس از بحث با هم کارهای اشتباهی را انجام می‌دهند که به تثبیت و طولانی‌تر شدن ناراحتی آن‌ها کمک می‌کند، ما در این مطلب مواردی را بازگو می‌کنیم که زن و شوهر‌ها باید پس از دعوا از انجام آن‌ها خودداری کنند.

با هم سرد رفتار نکنید

پس از جر و بحث اصولاً دو طرف حوصله صحبت کردن با هم را ندارند. اما پس از گذشت زمان، هنگامی که هر دو آرام‌تر بودید و همسرتان نزد شما آمد و به هر بهانه‌ای می‌خواست با شما حرف بزند، از پاسخ دادن به او امتناع نکنید.

بدترین کار این است که سکوت اختیار کنید و به اصطلاح قیافه بگیرید. زیرا پاسخ ندادن به طرف مقابل، این حس را به وی القا می‌کند که در حال تنبیه کردنش هستید و این باعث می‌شود تا وی نتواند صحبت‌هایش را راحت‌تر با شما در میان بگذارد.

تکرار مسایل ذکر شده، فاصله بزرگی میان زن و شوهر‌ها ایجاد می‌کند که شاید خسارت‌های جبران‌ناپذیری نیز در پی داشته باشد. به جای این کار باید به همسر خود بگویید: «من هنوز غمگین هستم و نتواسته‌ام همانند تو به این زودی همه مسائل را فراموش کنم. به من چند ساعتی فرصت بده تا بتوانم آرام شوم. سپس در مورد آن با هم صحبت خواهیم کرد.»

پلویی_کارشناس ارشد روان‌شناسی عمومی