شادی ما تا حدود زیادی به کیفیت ارتباطات‌مان بستگی دارد زیرا انسان اساسا موجودی اجتماعی است و ما به نظرات دیگران درمورد خودمان اهمیت زیادی می‌دهیم.

تاثیر محیط اطراف بر انسان را نمی‌توان نادیده گرفت افراد شاد به ما انرژی مثبت منتقل می‌کنند اما بعضی از افراد هستند که به روش‌های گوناگون ما را آزار می‌دهند و رفتار و گفتاری منفی دارند این افراد با کلام خود سم پراکنده می‌کنند و حال بد خود را تقصیر آب و هوا، مردم، حکومت و . . . می‌اندازند.

تحقیقات پروفسور Rahjunatan  Raj نشان می‌دهد: ما ترجیح می‌دهیم یک واقعه ناخوشایند (به طور مثال دیدن یک فیلم بد) را با کسانی که با ما در داشتن نظر منفی نسبت به آن شریکند، تجربه کنیم تا اینکه یک تجربه مثبت (به طور مثال برد تیم محبوب) را با کسانی که با نظرات ما مخالفند، داشته باشیم.

اگر این افراد از بستگان نزدیک باشند می‌توانیم پیشنهاد بدهیم که به مشاور مراجعه کنند اگر نه بهتر است که فاصله خود را با آنها حفظ کنیم چون ذهن آنها منفی است ممکن است در ارتباطات طوری صحبت کنند که ما را ناراحت کنند. آنها از زندگی راضی نیستند جنبه‌ای منفی هر چیز را می‌بینند و به جنبه‌های مثبت کمتر توجه دارند حالت وسواس و شک و تردید دارند و از همه چیز ایراد می‌گیرند.

انسان‌های منفی چند دسته‌اند. ممکن است تجربیاتی داشته‌ باشند که رویشان تاثیر زیادی گذاشته و نسبت به دیگران حالت بدبینی پیدا کرده‌اند مثلا دوران کودکی خیلی بدی داشته‌اند و در یک محیط امن بزرگ نشده‌اند یا نیازهایشان برآورده نشده و شخصیت‌شان به طرز سالمی شکل نگرفته است یا ممکن است انسان‌های افسرده‌ای باشند و یا وسواس داشته باشند.

وقتی ما بدانیم که کسی رفتار و صحبت کردنش در اثر روان ناسالم وی هست نباید به دل بگیریم اگر ما خود را تقویت کرده، رشد دهیم می‌توانیم احساس بخشش داشته باشیم.

راه‌حل‌های ساده

احترام و عشق

ممکن است این افراد از همکاران و یا بستگان ما باشند. یک راه ساده تعامل با آنها این است که به آنها احترام و عشق بدهیم.

برای افراد منفی‌نگر آینه باشید

راه‌حل جایگزین آن است کاری کنیم که افراد متوجه شوند عامل ریشه‌ای منفی‌گرایی آنها چیست و متوجه شوند که منفی‌نگری بیشتر در نگرش‌ آنها وجود دارد تا اینکه در واقعیت باشد. مردم به انتقاد واکنش خوبی نشان نمی‌دهند و کسانی که احساس منفی دارند، حتی گوش نمی‌دهند چه برسد به آنکه بپذیرند.

الگوی فکری خراب باید درمان شود

باید توجه داشت که افراد منفی‌نگر به راحتی دچار احساسات اشتباه و آزردگی می‌شوند. مثلا فکر می‌کنند که همه از جمله دوستانم ضد من هستند حتی اگر شخصی به آنها نشان دهد که چه قدر حالت منفی آنان بی‌دلیل است بعید است چیزی تغییر کند. دلیل این امر آن است که صرفا تشخیص یک حالت منفی کافی نیست و لازم است الگوهای فکری ناخودآگاه که زیر بنای حالت منفی هستند، درست شود. بهترین گزینه برای برخورد با افراد منفی‌نگر

همدردی با این فرد، مسئولیت‌ شادی خود را پذیرفتن علیرغم بودن در کنار این افراد. در مورد پذیرفتن مسئولیت می‌توان گفت شما ممکن است نیاز داشته باشید مدت زیادی را از فرد دور باشید تا خونسردی خود را به دست آورید.

جواب‌های شما به افراد منفی‌نگر

اگر فرد منفی‌نگر به شما می‌گوید که دنبال کردن رویاهیتان بیهوده است به او بفهمانید که متفاوت از او فکر می‌کنید و یا با آرامش به او بفهمانید که ترجیح می‌دهید به دنبال رویاهایتان بروید و شکست بخورید تا اینکه هیچ تلاشی نکنید. به همین ترتیب اگر فرد منفی‌نگر به شما درباره عواقب وخیم آنچه شما فکر می‌کند، هشدار می‌دهد، می‌توانید بگویید خواهیم دید چه اتفاقی می‌افتد. اگر شما را برای اعتماد بیش از اندازه به مردم ملامت می‌کند می‌توانید به جدیدترین تحقیقات اشاره کنید، اعتماد به مردم برای یک ارتباط سازنده و عمیق لازم است.

روش تربیتی پدر و مادر مهم است. اگر بر روی نکات منفی و نارسایی‌ها تمرکز داشته باشند، روشی که با تحقیر کودک سبب می‌شود اعتمادبه‌نفس او از بین برود یا القا این دیدگاه که همه انسان‌های دیگر افراد ناشایست و حیله‌گری هستند که قصد کلاهبرداری از او را دارند باعث منفی‌گرایی کودک در آینده می‌شود. از نقطه نظر اجتماعی نیز القاء حس بدبینی نسبت به دیگران توسط رسانه‌های گروهی و تمرکز بر روی نقاط منفی رفتارهای اجتماعی سبب می‌شوند که فرد جامعه را محیطی معنی‌دار تصور کند و در نتیجه بتواند به صورت مثبت با دیگران ارتباط برقرار کند.

نتیجه منفی‌گرایی این می‌شود که اعضای جامعه نمی‌توانند به یکدیگر اعتماد کنند و شک و سوءظم و عدم همکاری در جامعه زیاد می‌شود. افراد منفی‌گرا دیدگاه خود را به دیگران نیز القا می‌کنند و باعث می‌شوند که سایر افراد جامعه نیز اساس بدگمانی به دیگران را داشته باشند. اما در سطح اجتماعی پراکندن فکرهای مثبت و تقویت و تشویق روحیه اعتماد و همکاری سبب کاهش تاثیرات منفی‌گرایی خواهد شد.

گفتنی است که شما می‌توانید امیدوار باشید که افراد منفی در گذر زمان مثبت‌تر شوند اگر چه ممکن است زمان طولانی نیاز باشد تا نتیجه را ببینید اما رخ خواهد داد. مردم تمایل دارند که به افراد مثبت نزدیک شوند. انسان‌ها از جمله منفی‌گراها دوست دارند احساس مثبتی نسبت به خود داشته باشند بنابراین افراد منفی‌گرا از حضور مثبت شما انرژی می‌گیرند خودشان را بیشتر دوست خواهند داشت.  

در حقیقت افراد منفی‌گرا مثل آینه ضعف‌های شما را نشان می‌دهند و می‌توانید آنها را دفع کنید. بهتر است دوستان خود را از افراد مثبت انتخاب کنیم.