بی‌پریدین
 بی‌پریدین (اکینیتون) در درمان بیمار پارکینسون و عوارض جانبی ناشی از داروهای ضد سایکوز (هالوبریدول، رسیریدون و..) به کار می‌رود. بی‌پریدین برای بر طرف کردن علایمی مانند: انقباض و گرفتگی عضلانی و لرزش استفاده می‌شود. این دارو به صورت قرص (2 میلی گرم) و آمپول (5 میلی گرم) در دسترس می‌باشد.

 • عوارض جانبی
   بی‌پریدین مانند بسیاری از داروهای دیگر علاوه بر مزایای درمانی ممکن است عوارضی هم داشته باشد که این عوارض همیشه و در تمامی افراد ظاهر نمی‌شود و اگر هم بروز پیدا کند همیشه خطرناک نیستند. روانپزشک زمانی این دارو را تجویز می‌کند که منافع آنها بسیار بیشتر از عوارض آن باشد چنانچه با عوارض دارو مواجه شدید در اولین فرصت با روانپزشک خود مشورت کنید. بسیاری از عوارض دارویی قابل درمان هستند و نیازی به قطع دارو نیست.
  برخی از عوارض جانبی دارو به شرح زیر می‌باشد:
   کاهش فشار خون، سردرد، سرگیجه، خواب آلودگی، احساس سبکی سر، بی‌قراری، خشکی دهان یا بینی، درد زبان یا دهان، تهوع، استفراغ، ناراحتی معده، یبوست، کاهش تعریق، اشکال در دفع ادرار و اسپانس عضلانی.
   در صورت بروز بئورات پوستی، احتباس ادرار، کاهش سطح هوشیاری، درد یا تاری چشم، توهم (دیدن یا شنیدن چیزهایی که وجود خارجی ندارند) و تپش قلب یا نامنظم بودن ضربان قلب بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.
 • تداخل بی پریدین با سایر داروها
   بی‌پریدین با برخی از داروها تداخل دارد. در صورت استفاده از دارو های دگر حتما با پزشک خود مشورت کنید.
  لطفا به وارد زیر توجه نمایید:
   الکل حالت خواب آلودگی و گیجی این دارو را تشدید می‌کند. از نوشیدن الکل پرهیز کنید.
   مصرف هزمان بی‌پریدین با آنتی‌اسیدها و ضد اسهال‌ها ممکن است جذب بی‌پریدین را کاهش دهد. بنابراین بین مصرف این داروها و بی‌پریدین حداقل یک ساعت فاصله بگذارید  مصرف همزمان بی‌پریدین یا آنتی‌هیستامین‌ها، آرام بخش‌ها و ضد دردهای مخدر، اثر این داروها را افزایش می‌دهد از مصرف این داروها بدون تجویز پزشک خودداری کنید.

  نکات قابل توجه در مصرف دارو:

در صورت فراموش کردن نوبت دارو، از دو برابر کردن نوبت بعدی خودداری کنید.

بی‌پریدین ممکن است سبب ناراحتی معده گردد. توصیه می‌شود دارو را  بلافاصله پس از غذا مصرف   کنید. بی‌پریدین می‌تواند حالت خواب آلودگی ایجاد کند، بنابراین تا زمان مشخص شدن میزان تاثیر آن در بدن باید از رانندگی یا انجام کارهای پر دقت پرهیز کنید.

بی‌پریدین ممکن است باعث ایجاد احساس سبکی سر و افتادن، مخصوصا در هنگام تغییر وضعیت ناگهانی شود. در صورت بروز این حالت، به آرامی از موقعیت نشسته به ایستاده تغییر وضعیت دهید. جهت کاهش یبوست به میزان کافی مایعات و سبزی و میوه مصرف نمایید و تحرک و فعالیت‌های ورزشی منظم داشته باشید.

جهت برطرف کردن خشکی ، مرتب دهان را شستشو دهید. همچنین می‌توانید با نوشیدن جرعه‌های مکرر   آب، آن را برطرف نمایید.

همچنین استفاده از آبنبات و آدامس‌های بدون قند می‌تواند در کاهش خشکی دهان کمک نماید. خشکی دهان می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها شود، بنابراین بهداشت دهان و دندان را به صورت مناسب رعایت نمایید.
 مادرانی که به نوزاد خود شیر می‌دهند، باید قبل از مصرف دارو با پزشک خود مشورت نمایند.
 بی‌پریدین ممکن است باعث افزایش حساسیت چشم‌ها به نور شود. در مدت درمان از عینک آفتابی استفاده نمایید و سعی کنید کمتر در معرض نور شدید قرار بگیرید.
 بی‌پریدین را در بسته مخصوص آن و دور از نور مستقیم، حرارت زیاد و رطوبت نگهداری کنید.
 هرگز بدون مشورت با پزشک خود مصرف دارو را قطع نکنید، زیرا امکان دارد عوارض خطرناکی رخ دهد.