بحران کرونا باعث افزایش نیاز جامعه به مداخلات روان‌پزشکی شده و اگر کسی در این دوران دچار مشکل روان‌پزشکی شده باید برای حل این مشکل، به روانپزشک مراجعه کند.

در بحران‌هایی مثل کرونا که نه فقط کشور ما، بلکه همه جهان را درگیر کرده، مهمترین نیاز بشر، حمایت روانی است زیرا بحران کرونا به نوعی در دهه‌های گذشته منحصر به فرد بوده است. کرونا تغییراتی را در سبک زندگی افراد ایجاد کرد و در نتیجه این  تغییرات، نیاز به حمایت روانی بیشتر شد. به طور مثال، چیزی مثل دور هم جمع شدن، دید و بازدید فامیلی، حضور در محل‌های ورزشی و فرهنگی در دوره بحران کرونا ممنوع و محدود بود و مردم برای حفاظت از جان خود و دیگران باید از این دستورها پیروی می‌کردند.

موضوع دیگری که در بحران کرونا اتفاق افتاد این بود که خیلی از افراد، بستگان نزدیک خود را از دست دادند. در فرهنگ‌هایی مثل کشور ما، سوگواری پس از فوت مرسوم است. حتی از ظاهر افراد هم مشخص است که  در سوگ یکی از بستگان خود به سر می‌برند. مراسم‌هایی بر سر مزار و مسجد برگزار می‌شود و همه این مراسم مفید و موثر است تا افراد از سوگ رد شده و  به زندگی عادی برگردند. این سوگواری‌ها در بحران کرونا از جامعه گرفته شد. مهمترین اقدام در این مرحله این است که افراد به دستورالعمل‌ها و پروتکل‌ها عمل کرده و به زندگی عادی برگردند.توجه به اینکه افراد ممکن است در این دوران دچار مشکلات روان‌پزشکی شده باشند، بسیار اهمیت دارد. خیلی از افراد در  این دوران دچار وسواس و افسردگی شدند و در نتیجه نیاز است که با روانپزشک صحبت کرده یا از مشاوره‌های تلفنی با سامانه‌هایی مثل ۴۰۳۰ استفاده کنند.

مراکز روان‎پزشکی نیز اکنون فعالیت می‌کنند و اگر کسی قبلا دچار مشکل روان‌پزشکی شده و حالا دوباره دچار مشکل شده یا اگر شخصی فکر می‌کند دچار مشکل روان‌پزشکی شده و مشاوره تلفنی برای او کافی نیست، می‌تواند به مراکز روان‌پزشکی مراجعه کند.

محمدرضا شالبافان_عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران