آیا تا به حال به شما گفته شده است که بیش از حد حساس هستید یا نباید خیلی فکر کنید؟ اگر پاسخ مثبت است به احتمال زیاد شما جز کسانی هستید که به عنوان افراد حساس شناخته می‌شوند. به خاطر داشته باشید که حساس بودن به این معنا نیست که شما یک بیماری یا اختلال نیازمند درمان دارید؛ بلکه این فقط یک ویژگی شخصیتی است که شامل افزایش واکنش به تأثیرات مثبت و منفی می‌شود.

علائم و نشانه افراد حساس

چند نشانه که تعیین می‌کند شما فردی بسیار حساسی هستید یا نه. اگر با اکثر مواردی که در ادامه به آنها اشاره می‌شود مطابقت داشته باشید، می‌توانید خود را حساس بنامید.

همدلی بسیار بالا

افراد حساس توانایی زیادی در درک احساسات، نیازها، ناامنی‌ها و غیره دارند. تحقیقات نشان داده است که افراد حساس دارای نورون‌های آینه‌ای فعال‌تری در مغز هستند که مسئول درک احساسات دیگران می‌باشد. هوش هیجانی و همدلی بالا، شما را در ارتباطات، حل تعارض و الهام بخشیدن به دیگران، الگو و نمونه می‌کند. از طرفی ممکن است صرفا به دیگران علاقه نشان بدهید و حتی نیازهای دیگران را بر خواسته‌های خود الویت دهید.

عجول نبودن 

افراد حساس صبوری را مهم تلقی می‌کنند. فرد بسیار حساس، زمانی بهترین بازدهی را دارد که زمان و مکان لازم برای تأمل و صبر قبل از پاسخگویی به مسایل را داشته باشد. تفاوت‌های ظریف را درک می‌کند و در برقراری ارتباط و ادغام اطلاعات پیچیده مهارت دارد. برای افراد حساس مهم است که فرصت کافی برای پردازش تمام اطلاعاتی که در اختیار دارند، وجود داشته باشد.

اضطراب شدید هنگام تحت فشار قرار گرفتن

انجام و تحویل کارها در مهلت مقرر، شما را مضطرب می‌کند و صحبت در جلسات برای شما وحشتناک است. در اختیار داشتن یک لیست بلندبالا از مسئولیت‌های کاری برای شما مهم است. به همین دلیل یافتن راه‌هایی که بتوانید مدیریت بهتری از زمان داشته باشید تا بیش از حد تحریک نشوید یک ضرورت تلقی می‌شود.

بیش از حد شخصی کردن مسائل

افراد حساس تمایل بیشتری دارند تا نسبت به موقعیت‌ها واکنش نشان بدهند. گاهی اوقات تعجب می‌کنند که چرا از دنیای اطراف خود بسیار متاثر شده‌اند در حالی که دیگران همه چیز را به راحتی نادیده گرفته و کنار می‌گذارند. احساس می‌کنند که به دلیل حساسیت زیاد مشکلی در آنها وجود دارد. در نتیجه، سال‌های زیادی از عمر خود را صرف انکار ویژگی‌های خود به عنوان مواهب و قدرت‌های منحصر به فرد می‌کنند.

دل مشغولی‌های انفرادی

افراد حساس زندگی درونی پر جنب و جوشی دارند. این می‌تواند بدین معنا باشد که یک متفکر فوق العاده و خلاق هستن که بسیار خودآگاه عمل می‌کند. از طرف دیگر بسیار رایج است که افراد حساس تجربیات روزانه را بیش از حد مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند و این باعث می‌شود از خودآگاهی مثبت به خودانتقادی شدید برسند.

جزئی‌نگری زیاد

افراد حساس بسیار درک بالایی از جزییات محیط و اطرافیان دارند. آنها شرایط خاص را بررسی کرده و به کوچکترین تغییرات توجه نشان می‌دهند. این جهت‌گیری در مسیر جزئیات در بسیاری از سناریوهای روزمره افراد یک ویژگی مثبت به شمار می‌رود. این ویژگی‌ها یعنی شما با علائق، دوست نداشتن‌ها و ترجیحات دیگران بسیار هماهنگ هستید و این درک بالا می‌تواند دوستان و متحدان زیادی را به سمت شما جلب کند. از طرف دیگر، اگر این ویژگی را درست و دقیق مدیریت نکنید، دقت شما می‌تواند به کمال‌گرایی تبدیل شود.

حساس بودن دارای مزایا و چالش‌هایی است. این امکان وجود دارد که به آسانی از افرادی که منظوری از کارها و حرف‌های خود ندارند آزرده خاطر شوید. همچنین بیش از حد به عوامل استرس‌زای روزانه یا مسائل مربوط به روابط، واکنش احساسی نشان دهید. با این حال، حساس بودن لزوما به این معنا نیست که شما دائما انگیزه‌های منفی را در زمانی که وجود خارجی ندارند برداشت و دنبال می‌کنید. بیشتر بحث بر سر این است که آنها را راحت‌تر درک می‌کنید یا عمیقاً تحت تأثیر تجربیات منفی قرار می‌گیرید که لزوماً  ضعف به شمار نمی‌آید. مشکلات احتمالی افراد حساس

جای تعجب نیست که افراد بسیار حساس هنگام مواجهه با شرایط دشوار تمایل بیشتری به استرس دارند. آنها همچنین تحت تأثیر مواردی قرار می‌گیرند که معمولا دیگران براحتی آنها را پشت سر می‌گذارند. استرس اجتماعی برای بیشتر مردم، یک استرس واقعی تلقی می‌شود.

پیشنهاداتی برای افراد حساس 

اگر شخصیتی حساس دارید، یافتن راه‌هایی که برای کنار آمدن با استرس زندگی می‌توانید به آنها تکیه کنید بسیار مفید خواهد بود. بسیاری از برنامه‌های کاهش استرس به عنوان یک فرد بسیار حساس می‌تواند شامل محافظت از خود در برابر بسیاری از محرک‌های آزار دهنده باشد. بین خود و محرک‌های حسی که احساس می‌کنید برای شما بیش از حد آسیب‌زا است، سد و مانعی بگذارید. مهم‌تر از همه، نسبت به آنچه که باعث ایجاد استرس در شما می‌شود آگاه باشید و یاد بگیرید که از این موارد دوری کنید.

  • با ایجاد تجربیات مثبت در برنامه خود، مثبت اندیشی کنید تا از بروز استرس اضافی که ممکن است با آن روبرو شوید کم کنید.
  • از عوامل استرس‌زا مانند فیلم‌های کوتاه خشن و افرادی که انرژی مثبت شما را تخریب می‌کنند، خواسته‌های زیادی از شما دارند یا باعث می‌شوند احساس بدی نسبت به خود پیدا کنید، اجتناب کنید.
  • بیاموزید که به خواسته‌های زیاد آدم‌ها، نه بگویید و بابت آن احساس شرمندگی نکنید. محیطی را در زندگی خود ایجاد کنید که احساس خوبی در شما ایجاد کند.
  • یک فضای امن ایجاد کنید. بگذارید خانه شما محیطی آرامش‌بخش باشد که بتوانید از تنش بیرون به آن پناه ببرید.