راه‌های از بین بردن کمرویی در دانش‌آموزان چیست؟ دانش‌آموزان خجالتی می‌توانند یک چالش واقعی را ایجاد کنند. شما به عنوان معلم می‌خواهید از همه‌ی کودکان در کلاس حمایت کنید اما می‌دانید که وقتی در تلاشید که آنها را از لاک خود بیرون بکشید و مشارکت را تشویق کنید باید مسیر خوبی را طی کنید. تشویق ملایم یک دانش‌آموز خجالتی برای بیرون آمدن از پوسته ممکن است به بدترین کابوس یک دانش‌آموز خجالتی تبدیل شود.

وقتی صحبت از برخورد با دانش‌آموزان خجالتی می‌شود، درک ریشه‌ی موضوع راه خوبی برای شروع است. دانشمندانی که خجالتی بودن را مورد مطالعه قرار داده‌اند تخمین می‌زنند که 30 درصد از کسانی که ما آنها را خجالتی توصیف می‌کنیم به یک دلیل ساده اینگونه هستند: ژنتیک! دانش‌آموزان دیگر ممکن است نشانه‌هایی از خجالتی بودن را نشان دهند، زیرا در یک محیط جدید و ناآشنا هستند. اغلب در کودکان کوچک‌تر که تازه وارد مدرسه شده‌اند یا دانش‌آموزانی که تازه وارد منطقه‌ای شده‌اند رایج است.

فهمیدن اینکه چرا یک دانش‌آموز خجالتی است، به بررسی کمی از تاریخچه زندگی آن نیاز دارد. خجالتی بودن معمولاً از جایی  به وجود نمی‌آید و بیشتر والدین و معلمان در پیش دبستانی یا مهدکودک به آن توجه می‌کنند. گاهی اوقات دلیل جدی‌تری برای نگرانی وجود دارد، و اگر چیزی در مورد خجالتی بودن دانش‌آموز خود احساس می‌کنید، بهتر است در اسرع وقت با والدین دانش‌آموز خود و بخش راهنمایی مدرسه خود تماس بگیرید.

باید دانش‌آموز را به‌طور مناسب مشاهده و حتی آزمایش کنیم تا احتمال اختلال یادگیری یا سایر اختلالات رشد عصبی را رد کنیم. به جای واکنش نشان دادن، فعال باشید و سعی کنید دانش آموزان را بشناسید.

راهکارهای رفع کمرویی دانش‌آموزان

تشویق و حمایت

به یاد داشته باشید که دانش‌آموز این کار را از روی هدف انجام نمی‌دهند. دانش‌آموزان خجالتی ممکن است به‌عنوان سرکش ظاهر شوند، و رفتار با کودک خجالتی به‌عنوان کودکی که شیطون است، تنها می‌تواند علائم را تشدید کند. اضطراب زیاد به مغز ما اجازه نمی‌دهد اطلاعات را به درستی پردازش یا به خاطر بیاورد.

در واقع، دانش‌آموزان خجالتی که از پرسیدن سوال می‌ترسند به راحتی عقب می‌افتند و اگر مکرراً در مورد شرکت در کلاس مضطرب هستند، ممکن است شروع به امتناع از مدرسه کنند. این به یافتن علت اصلی رفتار و ملاقات با دانش‌آموزان در جایی که در آن هستند برمی‌گردد.

ارتباطات غیرکلامی

بسیاری از دانش‌آموزان ابتدایی عاشق صحبت کردن هستند. اما برای دانش‌آموزان خجالتی که تمایلی به صحبت کردن ندارند، باید با روش‌های غیرکلامی شروع  کنید تا بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند و شما بتوانید شروع به ایجاد رابطه بسیار مهم معلم و دانش‌آموز کنید.

به دانش‌آموزان اجازه دهید تا یک یادداشت چسبنده یا سایر نشانگرهای بی صدا را روی میز خود بگذارند تا در صورت نیاز به کمک به شما اطلاع دهند. کل کلاس را تشویق کنید تا در پاسخ‌های غیرکلامی به سؤالاتی از جمله در دست گرفتن کارت‌هایی با پاسخ یا انجام کار دیگری با بدن خود شرکت کنند (مثلاً هر دانش‌آموزی که فکر می‌کند پاسخ A است، باید سرش را پایین بیاندازد.)