اینکه چگونه عوامل استرس‌زای بیرونی بر روابط تأثیر می‌گذارند فرد به فرد متفاوت خواهد بود. استرس به طریق مختلف وارد زندگی شخصی افراد می‌شود و بر کیفیت روابط نزدیک آنها تأثیر می‌گذارد. گاهی دلایل مهمی برای استرس وجود دارد مانند یک تصمیم جدید، یک نگرانی بابت سلامتی یا یک رابطه سمی. اما اغلب مواقع به دلایل مساله‌ای جزئی است. مانند داشتن یک هفته پرمشغله در محل کار، رسیدگی به یک کودک بیمار در خانه در یک روز پر از جلسات متناوب کاری یا رسیدن به آخرین لحظه درخواست از یک رئیس.

وقتی افراد تحت استرس قرار می‌گیرند، گوشه‌گیر و حواس پرت‌تر می‌شوند و کمتر محبت می‌کنند و حتی کمتر محبت می‌بینند. آنها همچنین زمان کمتری برای فعالیت‌های مربوط به اوقات فراغت صرف می‌کنند که منجر به دور شدن و تنهایی بین شرکای زندگی می‌شود. استرس همچنین بدترین ویژگی‌های افراد را بیرون می‌کشد که ممکن است باعث کناره‌گیری شریک‌ زندگی شود. زیرا چه کسی می‌خواهد با کسی که بدترین رفتار خود را بروز می‌دهد زندگی مشترک داشته باشد و در کنار او بماند؟

با گذشت زمان، رابطه مشترک سطحی‌تر شده (کمتر بودن و کمتر درگیر شدن در زندگی یکدیگر) و زوج‌ها حتی گوشه‌گیرتر می‌شوند. سپس درگیری علنی لفظی، پریشانی عاطفی و فکری و بیگانگی بیشتری را در رابطه تجربه می‌کنند.

تحلیل انرژی

استرس نیروی مولد و با انگیزه افراد را تحلیل می‌برد و منابع شناختی آنها را تضعیف می‌کند. همچنین هوشیاری و گوش به زنگی (ناشی از اضطراب) را افزایش می‌دهد. این بدان معناست که وقتی استرس دارید بیشتر متوجه رفتارهای منفی می‌شوید و کمتر می‌توانید جلوی واکنش بد خود را به آنها بگیرید. همچنین به این معنی است که شما کمتر صبور هستید و کمتر می‌توانید در هنگام رفتار بد شریک خود، از شکیبایی و تردید نسبت به بد بودن او بهره‌مند شوید.

 استرس همچنین رفتار افراد را تحریک‌پذیرتر و خصمانه‌تر می‌کند که احتمال دعوا و درگیری را افزایش می‌دهد. هنگام دعوا، استرس باعث می‌شود افراد نتوانند به درستی گوش بدهند یا علاقه و همدلی نشان دهند. به طور خلاصه، استرس موضوعات نه چندان مهم را ناخواسته به معضل و مساله بغرنج تبدیل می‌کند و از توانایی شما برای برخورد سازنده با موضوع جلوگیری می‌کند.

به خطر افتادن سلامتی زوجین

استرس همچنین بر سلامت جسمی و روانی فرد تأثیر می‌گذارد و فشار بیشتری را بر رابطه وارد می‌کند. استرس می‌تواند به خصوص برای زوج‌هایی که به خودی خود، در روابط دشواری هستند، بدتر کند. زیرا این زوج‌ها بیشتر از زوج‌هایی که در روابط پایدارتر هستند تحت تأثیر رویدادهای روزانه (خوب و بد) قرار می‌گیرند. با این حال، حتی برای روابط سالم و پایدار، استرس دائم می‌تواند باعث شود افراد، مشکلاتی را در روابط خود ببینند که واقعاً وجود ندارد.

احساس ناامیدی از رابطه

زن و شوهری که معمولاً به خوبی ارتباط برقرار می‌کنند، در طول تحمل استرس زیاد متوجه می‌شوند که کیفیت ارتباط سابق آنها، در طول یک هفته از بین می‌رود. در نتیجه استرس و منابع ضعیف مدیریتی، احساس می‌کنند که مشکلات ارتباطی واقعی در روابط آنها وجود دارد. به همین ترتیب، زوجی که معمولاً در زندگی مشترک مهربان هستند، در هنگام بروز استرس، محبت کمی نسبت به یکدیگر خواهند داشت و در نتیجه به این باور می‌رسند که محبت کمی به هم دارند و زمان با کیفیت کمتری در کنار هم سپری می‌کنند. در نهایت با هم مشکل پیدا می‌کنند بدون اینکه بفهمند این فقط نتایج استرس بوده است. همین برداشت‌های نادرست باعث نارضایتی از روابط سالم می‌شود و افراد را به تلاش برای حل مشکل نادرست (ارتباطات، محبت) به جای شناسایی و حل منشاء واقعی موضوع (استرس) سوق می‌دهد.

صحبت کردن بدون فیلتر کلامی

استرس باعث می‌شود هیجانات را در نامناسب‌ترین زمان‌ها به هر کسی که اطراف خود می‌بینید تخلیه کنید. چیزهایی می‌گویید که بلافاصله پس از گفتن آن پشیمان‌ می‌شوید. چنین رفتاری تحت استرس می‌تواند باعث سردرگمی شود، زیرا  گفتن حرفی اشتباه در زمان نامناسب منجر به آسیب دیدن عواطف اشخاص دیگر می‌شود. به زمانی که در بدترین شرایط خود بوده‌اید فکر کنید که به همسر خود چیزی گفته‌اید. ممکن است منظور شما از گفته‌ها دقیقا آنچه به زبان آورده‌اید نبوده باشد، اما همسر شما بدون توجه به این موضوع، حرف‌ها را برای مدت طولانی به یاد خواهد آورد.

بروز اشتباهات مکرر

افرادی که تحت استرس زیادی هستند، اغلب اشتباهات بیشتری مرتکب می‌شوند، زیرا کمتر قادر به تمرکز روی کار هستند. هنگام استرس، مغز به حالت "جنگ یا گریز" می‌رود و تصمیمات عجولانه‌تر می‌شوند چرا که منطقی‌ترین قسمت مغز خاموش می‌شود. اشتباهاتی که تحت فشار استرس رخ می‌دهند از اشتباه در محل کار و رانندگی در جاده گرفته تا زندگی خانگی و روابط افراد متفاوت و متغیر هستند. به هر حال، اشتباهات می‌تواند بر اطرافیان تأثیر گذاشته و به عنوان یکی از تأثیرات منفی بزرگ استرس بر سلامتی به شمار برود.

استرس در زندگی مشترک_تعارض در رابطه

تعارض می‌تواند یک منبع مهم استرس در زندگی مشترک باشد. وقتی تعارض در رابطه ادامه‌دار می‌شود، استرس ایجاد می‌کند که همین امر بر سلامت و آرامش زوجین تأثیر منفی می‌گذارد. ریشه تعارض معمولا چیزی شبیه اختلاف عقیده، تجربه، سلیقه، دیدگاه، شخصیت یا عقاید طرفین است.

به طور کلی تعارض به خودی خود به اندازه کافی شدید است که برخی از جنبه‌های رابطه را مختل می‌کند، مانند ارتباطات بین زوجین که آن را از داشتن یک دیدگاه متفاوت متمایز  می‌کند. این فقط شرکای عاشقانه نیستند که می‌توانند تضاد روابط را تجربه کنند. خانواده‌ها نیز ممکن است در تعارض باشند. خواه این بحث آزاد در مورد شام باشد یا یک احساس ناراحتی اساسی که ناگفته باقی می‌ماند، درگیری خانوادگی مقدار قابل توجهی استرس ایجاد می‌کند.

در حالی که تعارض در روابط مشترک دشوار و ناراحت کننده است، همیشه چیز بدی نیست. وقتی که سالم و سازنده باشد، فرصتی را برای افراد فراهم می‌کند تا در مورد اینکه دیگران چگونه دنیا را می‌بینند و تجربه می‌کنند، چیزهای بسیاری به اطرافیان بیاموزد. همچنین می‌تواند راه حل‌های خلاقانه‌ای برای مشکلات ایجاد کند و به رشد افراد کمک کند. با این حال، زمانی که تعارض مولد یا سالم نباشد، برای همه افراد درگیر مضر خواهد بود.