ما انسان‌ها همان چیزی هستیم که فکر می‌کنیم و تمام کارهایی که انجام می‌دهیم نتیجه افکارمان هستند. با این وجود بعضی از ما طرز فکرمان درباره خودمان بستگی به عوامل خارجی دارد که هیچ کنترلی روی آن‌ها نداریم.

منتظر تایید دیگران نباشیم

این رفتار با عکس‌های ویرایش شده‌ای که در شبکه‌های اجتماعی می‌گذارند تا لایک‌های بیشتری بگیرند ثابت می‌شود. هر لایک یک تایید از دیگران است. چقدر از نظر دیگران زیبا یا باهوش هستیم. اگر دوستانتان روزی برسد که حال خوبی نداشته باشند و آنچه شما می‌خواهید تایید نکنند چه اتفاقی می‌افتد؟ و اما به چه علت ما نیاز به تایید دیگران پیدا می‌کنیم؟

با بالا رفتن سن روی چیزهایی که از دست می‌دهیم تمرکز می‌کنیم

ذهن شما میدان جنگ نهایی است. بیشتر مردم بر اساس تجربیات گذشته و چیزهایی که دیده‌اند تصمیم‌گیری می‌کنند. به همین دلیل هر چه سن بالاتر می‌رود بدبین‌تر می‌شویم. هر روز نیاز دارید که این جملات را به خودتان بگویید. من به اندازه کافی خوب هستم. من به اندازه کافی باهوش هستم. من به اندازه کافی قوی هستم. با تکرار و تداوم کم‌کم گفته‌هایتان به باور تبدیل می‌شود و به آن چیزهایی که می‌گویید باور پیدا می‌کنید. پس هنگامی که شروع به گفتن این جملات مثبت به خودتان می‌کنید کم‌کم آنها را باور می‌کنید و به همان چیزها تبدیل می‌شوید. به قول معروف الکی بگو تا بشه.

نقاط ضعف‌تان را مخفی نکنید

بیشتر ما سعی داریم نقاط ضعفمان را بپوشانیم و زمان زیادی را صرف این کار می‌کنیم. این راه درستی نیست. وقتی نقص‌هایتان را بپذیرید به شما کمک می‌کند تا راحت‌تر به آنها غلبه کنید. زمانی که به شما می‌گویند زیادی حساس و احساساتی هستی یا حساس و احساساتی نباش مثل این است که بگویند ملکول دی ان ای خود را پاک کنید. نقاط ضعف شما در انتهای دیگر نقاط قوتتان قرار دارند.

کاری که باید انجام دهید این است که وسط یک کاغذ سفید خطی بکشید و یک طرف خط تمام نقاط ضعفتان را بنویسید و طرف دیگر از آن نقص با یک عبارت تعریف کنید. به عنوان مثال اگر فکر می‌کنید ریاست طلبی یکی از نقاط ضعفتان است طرف دیگر بنویسید توانایی‌های رهبری. یا اگر یک طرف نوشتید رقابتی طرف دیگر بنویسید بلند همت. نوشتن اینها باعث می‌شود آنها را تجسم و عملی کنید. وقتی مزایا و معایبتان را می‌نویسید سعی کنید بین آنها تعادل ایجاد کنید. پس هر زمان که در موقعیت‌های منفی نقاط ضعفتان قرار گرفتید یاد نوشته‌های مثبت آن‌طرف سطر بیفتید.هر روز صبح با خودتان بلند حرف بزنید

هر روز صبح که به آینه نگاه می‌کنید با خودتان گفت‌وگو کنید و در پایان گفت‌وگو به خودتان بگویید که خواستن توانستن است. شاید این کار به نظر کمی احمقانه بیاید اما وقتی چیزی را زیاد بشنوید به آن اعتقاد پیدا می‌کنید و همان چیزی می‌شوید که باورش را دارید. پس رویاهایتان را در واقعیت به زبان بیاورید تا زندگی با افکارتان هماهنگ شود.

با حسادت و تنفر از خود به هیچ جایی نمی‌رسید

برای این که به آن چه که می‌خواهید باشید و داشته باشید برسید باید سخت تلاش کنید. با حسادت به هیچ جایی نمی‌رسید و هیچ چیز خوبی از حسادت به دست نمی‌آورید. برای پیشرفت و تایید باید به داشته‌هایتان واقف باشید و به خاطر بیاورید که چقدر خوشبخت هستید. هر روز برای شما فرصتی است که کاری بهتر از دیروز انجام دهید. وقتی داشته‌هایتان را تشخیص دهید و بابت آنها سپاس‌گذار باشید به ارزشمند بودن و استحقاق یک زندگی خوب داشتن خود باور پیدا می‌کنید.

به انتقادها گوش دهید اما بیش از حد به آنها تکیه نکنید

انتقادها یکی از مهم‌ترین بخش‌های زندگی هستند و همه ما برای رشد به انتقادها نیاز داریم. هر باغی برای رشد به باران نیاز دارد اما باران همیشه نمی‌بارد. در غیر این صورت نمی‌توانیم از گل‌های بهار و هوای تابستانی لذت ببریم. اگر کسی از شما انتقاد کرد آن را بشنوید، ارزیابی کنید و ببینید که آیا این انتقاد برایتان مفید است یا نه؟ سپس آن را کاملا رها کنید. این بهترین کاری است که می‌توانید برای خودتان انجام دهید. به چیزهایی که می‌شنوید و شما را آزار می‌دهید گیر ندهید.