بیایید چند روز آینده رژیم تشویق بگیریم، خودمان و دیگران را تشویق کنیم و پس از آن تا پایان عمر این کار را ادامه دهیم.

همه به تشویق احتیاج دارند و هر کسی از پیر و جوان با تشویق شدن دگرگون می‌شوند. خودمان و دیگران را تشویق کنیم و دنیایمان را دگرگون سازیم.

تشویق غذای روح است

همه ما به این ماده مغذی و اساسی احتیاج داریم و همه افراد به تشویق احتیاج دارند. تشویق حقیقی، زندگی را دگرگون می‌سازد تشویق حقیقی یعنی کمک کردن به دیگران تا شهامت لازم برای مقابله با مشکلات زندگی را بدست بیاورند. تشویق حقیقی یعنی امیدوار کردن و قوت قلب بخشیدن به دیگران برای اینکه خطر  کنند و تغییر ایجاد کنند. تشویق حقیقی باعث می‌شود تا دیگران احساس ارزش و قدرت کرده و انگیزه پیدا کننده و زندگیشان تا ابد تغییر می‌کند آنگاه می‌توانند در دنیای بیرون نیز تغییر ایجاد کنند.

تشویق بسیار قدرتمند است. قدرت تشویق می‌تواند نهفته‌ترین خصایص خوب انسان را بیرون بکشد و به نمایش بگذارد. هرگز تصور نکنید که کسی ارزش تشویق ندارد. همه ما خصایص مثبت و خوبی در وجودمان داریم که تنها کافی است کی به آنها توجه کند و با کلان و عملش تشویق کند تا این خصایص نمایان شوند و به بهترین وجه بدرخشند.

تشویق مسری است

وقتی ما کسی را تشویق می‌کنیم با احساس خوبی که در او ایجاد می‌کنیم موجی را به راه می‌اندازیم که می‌تواند به همه انسان‌ها برسد. تشویق روش موفق‌هاست. موفق‌ترین آدم‌ها بیشتر از همه، دیگران را تشویق می‌کنند، پس با درک این حقیقت و بر اساس این اصل هر چه بیشتر دیگران را برای خصایص و اعمال خوبشان تشویق می‌کنیم. و این چرخه‌ای است که مدام ثمراتش بیشتر می‌شود.

کلام تشویق آمیز و محبت آمیز معلم به کودک می‌تواند زندگی‌اش را دگرگون سازد. همچنین کلام تشویق آمیز مدیر یا رئیس می‌تواند الهام بخش کارکنان یا زیر دستان باشد و آنها را به اوج می‌رساند. هیچ کس هرگز نمی‌تواند که تنها چند کلمه صادقانه تشویق آمیز چقدر می‌تواند تا آخر عمر تاثیر گذار باشد.

همه به تشویق احتیاج دارند. هیچ کس جمله یا حتی کلمه تشویق آمیزی را که در حساس‌ترین لحظه زندگی‌اش به او گفته شده را هرگز فراموش نمی‌کند. در سخت‌ترین ایام زندگیمان با قدرت حتی یکی دو کلمه پر مهر و تشویق آمیزی که کسی به ما گفته پیش می‌رویم و ادامه می‌دهیم.

الهام اسکندرپور_متخصص روانشناسی بالینی